מבחר מהטור איליה חופר לעומק – מאמר מ”א

לטורים נוספים באותו מדור, חפשו בבמה חדשה

אלוהים ובחירה חופשית

(מתוך הגיגיי בפורום של טרוי)

ל… "אלוהים", אם נקרא לאינסוף ככה, אין בחירה חופשית, פשוט מכיוון שהוא בוחר בכל האפשרויות בו זמנית, מה שבעצם אומר שהוא לא בוחר בשום דבר (לבחור בהכל בו זמנית ולא לבחור בכלל זה אותו דבר, לפחות מנקודת מבט אנושית). רק במקומות בהם הוא מתפצל לנקודות מבט אנושיות (כי כל נקודות המבט הן נקודות המבט שלו) נדמה כאילו יש בחירה חופשית.

הוא גם נמצא בכל מקום, כי הוא כל מקום, אז הוא בעצם לא נמצא בשום מקום, כי אי אפשר להגדיר אותו בשום צורה, כי כדי להגדיר משהו צריך להגדיר אותו ביחס למשהו אחר – ואין משהו אחר חוץ מזה… אין איזה שהוא אל טרנצדנטי, חיצוני, נפרד ממך וממני, נפרד מהעולם, ש "עשה" את העולם. גם אם היש המושלם מיוחד בהיותו רב מימדי, מה שאומר שהיקום המוגבל שלנו הוא עבורו לא יותר מדף נייר עבורנו, עדיין האינסוף מתגלה פה בתור היקום שלנו, אין לנו פן אחר של האינסוף, בדיוק כמו שהיקום שלנו מתגלה כרגע בכל מיני צורות, בין השאר בתור בני אדם, בין השאר בתור כותב הגיג זה, בין השאר בתור טרוי, מה שאומר שאין באמת אינסוף שהוא חיצוני באופן מהותי לנו, כדי להכיר את "אלוהים" מספיק להכיר את עצמך, מכיוון שאפילו ש"הוא" מתגלה בצורה שונה בכל התגלות, לעולם לא ניתן להכיר את כל פניו, להכיר את עצמך יספיק.

מכאן שבעצם קיומו האפשרי אלוהים לא יכול להיות קיים, כי האינסוף הוא בעצם כלום בעצם הגדרתו כאינסוף, כי אין משהו שניתן להציב מולך או חיצונית לך, אין כלום חוץ ממך במבט פילוסופי מסוים…

כתיבת תגובה


This is a blog At.CorKy.Net